اگر از سر ذوق، علاقه، با هدف درآمدزایی یا هر قصد دیگری به هنر عکاسی گرایش دارید و تصمیم گرفته‌اید تا برای انجام یک فعالیت حرفه‌ای و تخصصی، آتلیه‌ای افتتاح کنید، لازم است با نکاتی آشنا شوید.

   بعد از انجام تحقیقات کافی در زمینه سختی و مسوولیت‌های این رشته، باید ابتدا در این راستا تا حدی مطالعه داشته باشید و حتی از پیشکسوتان و افراد خاک‌خورده در این حوزه نیز کمک بگیرید. بدون شک اگر چه هدفتان روشن است اما گرفتن مجوز راه‌اندازی آتلیه عکاسی و فیلم‌برداری مراحلی دارد که بدون شناخت آن، نه تنها سر درگم می‌شوید بلکه ممکن است به دلیل آشنا نبودن، از ادامه راه منصرف شده و یا زمان را از دست بدهید. پس برای به دست آوردن آگاهی بیشتر در این زمینه، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

حتماً می‌دانید که تمام مشاغل، تحت نظارت مستقیم اتحادیه و صنف خود مشغول به کار هستند و نمی‌توانند به صورت مجزا اقدام به فعایت کنند

   حالا بدانید که نیازمند دریافت یک مجوز رسمی و قانونی هستید تا به کار خود جنبه رسمیت بدهید و از دردسرهای بعدی نداشتن مجوز نیز ایمن شوید. دقتتان را از همین ابتدای راه زیاد کنید چرا که  دریافت این مجوز رسمی، نیازمند صبر، دقت و آگاهی است. پس تمام جوانب را مدنظر قرار دهید.

آموزش در این حوزه نیز حرف اول را می‌زند البته چندان نگران نباشید. اگر در زمینه عکاسی مدرک معتبری دارید، مثلاً کارشناس عکاسی هستید یا مدرک فنی و حرفه‌ای دارید، یک پله بالاتر هستید و دیگر نیازی به شرکت در کلاس‌های مرتبط نیست؛ در غیر این‌صورت اگر حتی آموزشی هم در این ارتباط ندیده‌اید و مدرکی ندارید، می‌توانید بعد از گذراندن دوره آموزشی و با سپری کردن دیگر مراحل قانونی دریافت مجوز در این زمینه فعالیت خود را شروع کنید.

   این کار را به سادگی می‌توانید با حضور در کلاس‌های آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای انجام دهید و عملا با یک تیر سه نشان بزنید! هم عکاسی را علمی، حرفه‌ای و کاربردی بیاموزید و هم مدرک معتبر و رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بعد هم مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه‌ای را دریافت کنید. شک نکنید در کنار این مدارک‌ در عکاسی چنان خبره‌اید که به سادگی آزمون اتحادیه را پشت‌سر می‌گذارید و با موفقیت نمره‌ قبولی آزمون اتحادیه را کسب می‌کنید.

   در نهایت بعد ازقبولی در آزمون عملی و شفاهی صنف و بعد از مشخص شدن تکلیف مهارت، بیشترین انرژی‌تان را به انتخاب مکان و فضای راه‌اندازی آتلیه در تهران صرف کنید. در واقع این مرحله از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است؛ استودیوی عکاسی مورد نظر باید طبق ضوابط اتحادیه، به متراژ ۳۰ مترمربع فضای تجاری یا اداری با قابلیت تبدیل به آتلیه عکاسی باشد که بعد از ارزیابی توسط نماینده و کارشناسان اتحادیه، صلاحیت آن بررسی می‌شود. فضای لازم برای کار فیلم‌برداری و فروشگاه نیز ۱۲ مترمربع است که در این ارتباط نیز نظارت و بازرسی‌های لازم توسط اتحادیه صورت می‌گیرد.